Ziua de 9 Octombrie dedicată memoriei Holocaustului a fost marcată de elevii noștri astăzi, printr-o acțiune deosebită în Sala de Festivități a Liceului Teoretic ”Dr. Mioara Mincu”.

Parte a trecutului nostru, Holocaustul rămâne ca o pata neagră a isoriei care trebuie înțeleasă de generațiile de tineri pentru a nu fi repetată. Profesorul de istorie, Dragoș Marinescu, a pregătit pentru clasele a IX-a o lecție de istorie altfel.

Elevii au lucrat în echipe pentru a pregăti proiecte, le-au prezentat și apoi le-au comentat și apreciat urmărind niște repere dinainte comunicate.

”Încercăm să îi ajutăm pe participanți să conștientizeze care pot fi efectele urii, excluderii sau indiferenței. De asemenea, aceste cunoștințe se fixează mult mai bine dacă ei sunt implicați atât în realizarea proiectelor cât și în aprecierea lor”, este de părere prof. Dragoș Marinescu.

Temele dezvoltate de elevi au fost: Prezentarea generală a Holocaustului, Jurnalul Annei Frank, prezentarea lagărului Auschwitz-Birkenau și a personalității Eli Wiesel, supraviețuitorul holocaustului din România. Surpriza frumoasă este realizarea machetelor renumitului lagăr de la Auschwitz, foarte frumos realizate de echipele participante.

.

Elevii au lucrat în echipe pentru a pregăti proiecte, le-au prezentat și apoi le-au comentat și apreciat urmărind niște repere dinainte comunicate.

”Încercăm să îi ajutăm pe participanți să conștientizeze care pot fi efectele urii, excluderii sau indiferenței. De asemenea, aceste cunoștințe se fixează mult mai bine dacă ei sunt implicați atât în realizarea proiectelor cât și în aprecierea lor”, este de părere prof. Dragoș Marinescu.

Temele dezvoltate de elevi au fost: Prezentarea generală a Holocaustului, Jurnalul Annei Frank, prezentarea lagărului Auschwitz-Birkenau și a personalității Eli Wiesel, supraviețuitorul holocaustului din România. Surpriza frumoasă este realizarea machetelor renumitului lagăr de la Auschwitz, foarte frumos realizate de echipele participante.

Ramona Bandrabur