fbpx

Liceul Teoretic „DR. MIOARA MINCU”, autorizat prin OMECTS nr. 4352 / 06.06.2012, este parte a sistemului național de învățământ. Nivelul gimnazial este autorizat prin OME nr.  5637 / 24.08.2023. Fundația Umanistă „DR. MIOARA MINCU” are rol de finanțator și fondator.

Prof. Ioana Rădulescu

Director Adjunct, Profesor de Matematica

Drumul  spre Facultatea de Matematică din cadrul Universității București a venit în mod natural, ca  efect al  interesului și ușurinței cu care am acumulat cunoștințe din acest domeniu, precum și al profilului real (matematică-informatică) pe care l-am urmat în Colegiul Național Elena Cuza din București. Studiile în domeniul matematicii le-am completat cu programe postuniversitare precum ,,Master în domeniul matematicii,, la Universitatea București, “Tehnologia Informației” şi “Management Educațional”, la Universitatea Tehnică de Construcții din București, încununate cu titlul de master în anul 2008, respectiv 2010. Animată de dorința de a fi mai bună din punct de vedere profesional, am încercat și am reușit să îmi depășeasc limitele în mai multe rânduri. Bursa de studii pe perioada doctoratului și stagiul pe care l-am petrecut studiind la Universitatea din Sevilla,  Spania, încununate cu titlul de doctor în ştiinţe exacte, specializarea Matematică, obţinut în septembrie 2011 este una din dovezi.

De-a lungul timpului, am participat la proiecte şi programe educaționale precum proiecte de reformă în învățământ. Odată cu multitudinea de proiecte, programe, cursuri de formare și  dezvoltare pe care le-am absolvit, am conștientizat valoarea și inspirația pe care le pot aduce oamenilor din viața mea, lucru care îmi dă curaj să perseverez în ceea ce fac zi de zi în școală.

Cred cu tărie că lumea se schimbă prin educație.  Nimic din ceea ce fac pentru un copil nu este în zadar indiferent dacă port pălăria de profesor, mentor, formator, metodist, leader, manager de proiecte sau director. Prin munca susținută, pasiune,  încrederea acordată, fiecare vis poate deveni realitate.

Misiunea şi pasiunea mea ca leader se nasc din dorința de a face diferența. Cu o experință de peste 7 ani ca lider educațional ce crede în puterea educației, sunt Alumni ,, Academia de Leadership și Management Școlar – AVE, un program intensiv educațional de formare al directorilor de școli/licee și grădinițe din România. Programul îmbină expertiză din domeniul de business și sectorul educațional pentru transformarea inovativă a școlilor.

Experiența de viața de 17 ani cu elevii îmi întărește convingerea că abilitățile formale dar mai ales informale dobândite în Liceul Teoretic ”Dr Mioara Mincu” îi vor ajuta pe elevi să își dezvolte caractere puternice și le vor creste șansele de integrare într-o societate sănătoasă.