În zilele de 20 şi 22 aprilie 2021, la Şcoala Gimnazială „Maica Domnului”, au avut loc  activităţi online în cadrul Proiectului Regional „Învăţaţi să ajutaţi!”. Cu această ocazie, Vlad Năstase, elev al Şcolii Postliceale Sanitare „Carol Davila” ( clasa III C – calificarea asistent medical generalist), coordonat de prof. Cristina Costache, a susţinut prezentări teoretico-demonstrative a unor măsuri şi tehnici de acordare a primului ajutor privind resuscitarea cardio-respiratorie şi manevra Heimlich.

Totodată, oferta educaţională a Liceului Teoretic „Dr. Mioara Mincu” a fost prezentată de doamna dir. Anca Grecu,  prilej pentru elevii claselor a VIII-a din Şcoala Gimnazială „Maica Domnului” să afle mai multe informaţii despre liceul pe care îl pot alege pentru un învăţământ de calitate.

 

prof. Cristina Costache