fbpx

Activităti Extrașcolare

Activitati Extrascolare – Blog2022-11-08T13:49:02+00:00
2911, 2022

Liceenii de azi, liderii de mâine! Consiliul Elevilor & Asociația Holtis 

By |noiembrie 29, 2022|Categories: Activitati Extrascolare|0 Comments

Consiliul Elevilor & Asociația Holtis este un grup administrativ constituit în scopul de a reprezenta în mod egal și echitabil interesele elevilor raportate la viața de licean și activitățile conexe, proiecte și alte activități extracurriculare. Împărtășind și însușindu-și tehnici de Leadership, membrii care aderă își asumă prezența la ședințele specifice de Consiliu, centralizează și organizează, sub îndrumarea trainer-ului, activități, proiecte, excursii, tabere, din inițiative bidirecționale - un izvor din care iau naștere inițiativele elevilor, un incubator al ideilor și al activității lor.

2911, 2022

Șah – Mat. Regele este înfrânt?!

By |noiembrie 29, 2022|Categories: Activitati Extrascolare|0 Comments

Se știe că șahul are o influență pozitivă în dezvoltarea adolescenților. Mărește capacitatea de memorare, puterea de concentrare, claritatea și obiectivitatea  deciziilor, clădește spiritul de fair play în competiție și te învață să gestionezi înfrângerea.  

1311, 2022

Premianți la Conferința Națională ”Chimie. Mediu. Energie.” – ediția a IV-a

By |noiembrie 13, 2022|Categories: Consiliul Elevilor & Asociația Holtis, Stiri|0 Comments

Felicitări echipei noastre formată din elevi de la clasele IX B și IX C: Iana Uzun, Alexandru Teodorescu-Druc și David Vitoș  care sub coordonarea prof. Chimie Cezara Bolocan care s-a întors acasă de la cea de-a IV-a ediție a Conferinței Naționale studențești ”Chimie. Mediu. Energie.” cu un premiu al II-lea, câștigat cu lucrarea "Energia de fuziune, viitorul în energie". Felicitări și elevei noastre Irene Mareș, din clasa a IX-a A, pentru prezentarea lucrării "Încălzirea globală - mit sau realitate?", coordonată de prof. Valentin Cocârlea, care a adus în fața juriului și a publicului o temă foarte interesantă. Prima participare a [...]

911, 2022

Învață să fii tu, prin activități teatrale

By |noiembrie 9, 2022|Categories: Învață să fii tu! – activități teatrale|0 Comments

Activitățile clubului de teatru urmăresc într-o primă etapă construirea unor relații între elevii participanți. Activitățile de teambuilding sunt centrate pe nevoile și interesele individulu cu scopul de a le facilita tinerilor integrarea în grupuri noi și dobândirea de abilități prosociale. Punem focus pe dezvoltarea capacităților de receptare și de exprimare a mesajelor orale, dezvoltarea discursului, interconectarea membrilor și identificarea limitelor personale. Chiar dacă este vorba de munca în echipă și despre un scop comun, se încurajează competitivitatea constructivă pentru ca fiecare membru să facă tot posibilul să se descurce cât mai bine cu sarcinile pe care le-a primit, depășindu-și limitele [...]

811, 2022

Atelierul lingvistic de spaniolă

By |noiembrie 8, 2022|Categories: Atelierul lingvistic de spaniolă|0 Comments

De ce să înveți spaniola? Este a treia cea mai vorbită limbă din lume după engleză și chineză. Poți studia în străinătate în 20 de țări de pe continente diferite, deoarece limba spaniolă este vorbită în 20 de țări. Limba spaniolă are un viitor promițător. Poate știi deja cât de relaxantă este o vacanță într-o țară hispanică, dar imaginează-ți cum ar fi să studiezi la facultate într-una din cele mai prestigioase instituții academice? Limba spaniolă,dacă vrei, se învață foarte ușor.

711, 2022

Lectorate cu Părinții

By |noiembrie 7, 2022|Categories: Lectorate cu părinții, Stiri|0 Comments

Săptămâna aceasta demarăm o nouă serie a lectoratelor cu părinții susținute de Consilierul nostru școlar, Psiholog Atena Stoica în cadrul programului ”Părinții, parteneri în educație”. Temele pe care dorim să vi le  propunem spre dezbatere sunt: Creierul adolescenților și hrana, Bullying – aplicație Cum să formulăm mesaje fără reproșuri sau critică în comunicarea cu adolescenții Vă așteptăm cu drag,   Echipa de management a Liceului Teoretic ”Dr. Mioara Mincu”

Go to Top