Cu ajutorul Asociație ARDOR îi învățăm pe elevi să-și argumenteze opiniile, le cultivăm curajul, le arătăm ce înseamnă un dialog elegant cu cineva care are o opinie diferită. Totul prin dezbateri. Se lucrează cu traineri cu experienta care cultivă vocile elevilor la clubul de debate. Elevii sunt puși în situația de a pune în valoare “pro” și “contra” argumente diferite pentru ambele fațete ale unor chestiuni asupra cărora oamenii, deși bine intenționati, pot fi în dezacord.

Uneori, organizăm dezbaterile în spații nonformale, pentru ca atmosfera să fie mai destinsă. Miercuri, 18 Ianuarie 2023 am ieșit împreună la cafeneaua din apropierea liceului. „Cei care au venit la Club au fost bucuroși că s-a întâmplat într-un alt mediu si energia a fost alta. Au fost mai deschisi, mai participativi.  Ne-am angrenat in tot felul de discutii și timpul a zburat, nici nu ne-am dat seama că am depășit demult ora alocată. Ne dorim să continuăm întâlnirile noastre în acest mod”, ne-a spus doamna Raluca Petrescu, coordonatorul Clubului de Dezbateri&Debate