Împreună cu Profesorul de Limba Română, Daniela Copae elevii noștri vor participa la un moment de poezie și creație artistică, pentru a marca ziua nașterii lui și Ziua Culturii Naționale, a cărei stea polară Mihai Eminescu este, prin contribuția sa de geniu.

”Poezia lui Mihai Eminescu te scoate din zona de confort și îți aruncă imaginația spre ceruri, spre Luceafăr, spre eternitate. Și te coboră apoi pe pămînt și te îmbată cu mirosul florilor de tei, te plimbă printre nuferi, pe lacul cel albastru, sau te duce să asculți susurul izvorului, în timp ce inima simte prima dragoste și primul dor de ființa iubită”, spune doamna Daniela Copae.

Poeziile marelui poet vor fi recitate de liceenii noștri, iar teiul eminescian va fi reconstituit artistic din frunze decupate, pe care copiii vor scrie versurile lor preferate.