Deși abia la început de primăvară s-a găsit iarna să își trimită zăpada fulguită, 1 Martie al lui 2022 se arată prin ochi curați de copii bogat în flori pictate în culorile luminii și ale bucuriei.

Îndrumați de doamna profesor de Religie și Educație Plastică Ariana Condruț, elevii noștri au lucrat intens luni, pentru a le face astăzi o surpriză plină de culoare mamelor lor și doamnelor profesoare. Așadar, doamnelor, vă anunțăm că urmează o zi și săptămână a suprizelor frumoase!

În contrast cu realitatea acestor zile pe care le trăim în umbra războiului, expoziția de mărțișoare a copiilor liceului nostru este luminoasă și dătătoare de speranță. Dacă lumea de astăzi ar fi condusă de copii, ar fi cu siguranță mai bună și mai plină de râsete și soare!

Povestea Mărțișorului scrisă de etnograful Irina Nicolau o puteți citi aici:

https://www.facebook.com/MuzeulTaranului/photos/povesteam%C4%83r%C8%9Bi%C8%99orului-povestit%C4%83-%C5%9Fi-scris%C4%83-de-m%C3%A2n%C4%83-de-irina-nicolaupentru-%C3%AEnceput-/10155130633166666/

Ramona Bandrabur