Doamnele profesor ale Liceului Teoretic ”Dr. Mioara Mincu”, Cristina Costache și Felicia Zamfirescu, împreună cu o echipă de elevi ai Școlii Postliceale Sanitare ”Carol Davila” însoțiți de prof. Anca Mihai, au organizat ieri un maraton al prezentărilor unor tehnici de prim ajutor în fața elevilor din clasele gimnaziale si XI-XII ale Liceului Marin Preda din București.

”Elevii de la LT ”Marin Preda” au fost foarte încântați să vadă și chiar s-au oferit voluntar să participle la demonstrațiile de prim ajutor. Echipa Școlii Postliceale Sanitare ”Carol Davila” le-a prezentat o serie de tehnici de prim ajutor, printre care: resuscitarea cardio-respiratorie, manevra Heimlich și primul ajutor in hemoragii. Ne-am bucurat să vedem cât de dornici de a participa si de a afla mai multe despre cum să ofere primul ajutor în cazuri de accident”, ne-a spus doamna Cristina Costache, profesor de Nursing, care predă în cadrul liceului nostru cursul opțional de Educație pentru Sănătate.

Ramona Bandrabur