Prof Ioana Rădulescu, director adj. al Liceului Teoretic ”Dr. Mioara Mincu” și Prof. Aurelia Șova, director al Școlii Postliceale Sanitare ”Carol Davila”, au participat marți, 13 Decembrie 2022, la întâlnirea directorilor unităților de învățământ din sectorul 2 la Palatul Parlamentului pentru a dezbate tema prevenției tentației tinerilor de a consuma droguri. Reprezentanții școlilor din sectorul 2 al capitalei s-au alăturat demersului comisiei pentru învățământ a senatului României al federației neguvernamentale antidrog și celui al federației naționale a asociațiilor de părinți (FNAP IP București) în combaterea dependenței de droguri. Dezbaterea a avut loc la inițiativa președintelui CIADO România, Academicianul Constantin Bălăceanu Stolnici, cu sprijinul doamnei președinte al comisiei pentru învățământ doamna senator Monica Anisie. 

Având în vedere că dependența de droguri a ajuns să fie o mare problemă a societății, iar vârsta consumatorilor scade tot mai mult, se impune ca încă din clasele mici să se facă o educație corectă de prevenire în școli. Cunoașterea legilor în vigoare și a consecințelor dependenței de droguri, dar și a alternativelor sănătoase de petrecere a timpului îi vor ajuta pe tineri să ia deciziile corecte cu privire la consumul de narcotice. Liceul nostru își propune organizarea unor întâlniri dintre specialiști în domeniu și elevii noștri. 

 

 

Ramona Bandrabur