Ziua Matematicii se sărbătorește în România pe 10 Ianuarie, potrivit unei legi adoptate în martie 2021 de Parlament. Ziua a fost aleasă în semn de omagiu pentru academicianul Grigore Constantin Moisil, născut pe 10 ianuarie 1906.  Renumită personalitate supranumit ”matematicianul total”, Gheorghe Moisil şi-a pus amprenta asupra dezvoltării matematicii româneşti şi a fost cel mai important pionier al informaticii în România şi unul dintre cei mai importanţi teoreticieni ai informaticii din lume.

„Matematica nu se face la ore fixe. Matematica se face când îți vine o idee. Noaptea sau dimineața, când te scoli, când te speli, te gândești. Dacă nu te speli, te gândești, când nu te speli”, spune Academicianul Gheorghe Moisil.

În săptămânile viitoare ne vom pregăti și  vom susține Olimpiadele la Biologie, Limba și literatura română și Fizică pentru că, nu-i așa: ,,Spre deosebire de vin, știința nu trebuie lăsată să se învechească,, (Moisil G.)

 

Ioana N. Rădulescu, Director Adjunct