Dragi părinți, suntem entuziasmați să vă anunțăm o nouă serie de evenimente!   

Liceul nostru lansează o serie de 5 întâlniri dedicate părinților cu copii de 10-12 ani, aflați în tranziția către gimnaziu și adolescență prin care urmărim promovarea unui stil de viață sănătos, misiunea noastră fiind de a forma caractere sănătoase. Putem spune că suntem primul liceu din România care promovează elemente de medicina stilului de viață încă de la gimnaziu, pentru sănătatea elevilor și starea lor de bine – temelii pe care noi construim caractere puternice.    

🌟 Seria de 5 evenimente: Stil de viață sănătos încă de la gimnaziu 🌟 

Fiecare întâlnire va aborda aspecte esențiale ale stilului de viață, urmărind cei șase piloni specifici care includ nutriție, activitate fizică, somn, gestionarea stresului, consumul subatanțelor de risc și socializarea. Sesiunile vor fi susținute de partenerii noștri în acest demers, psihologi și medici specialiști certificați de Colegiul American de Medicina Stilului de Viață alături de care implementăm un program unic in România  prin care urmărim responsabilizarea atât a părinților cât și a copiilor pentru propria sănătate și stare de bine la trecerea într-o etapă foarte importantă pentru dezvoltare care marchează semnificativ debutul spre adolescență.  

Ne vom regăsi cu speakeri precum:   

  • Dr. Radu Baila, Board Certified ca Lifestyle Medicine Physician, membru în Colegiul American de Medicină a Stilului de Viață
  • Dr. Emanuela Mercore Huțanu, Președintele Romanian Society of Lifestyle Medicine, Dip. IBLM
  • Dr. Daniela Simache, psiholog clinician principal și psihoterapeut
  • Psih. Atena Stoica, psiholog clinician principal si psihoterapeut  

iar printre subiectele abordate vor fi:  

  1. Alimentația sănătoasă 🍎 
  2. Activitatea fizică 🏃 
  3. Consumul de substanțe 🚫 
  4. Somnul reparator și odihnitor 😴 
  5. Socializarea și gestionarea emoțiilor 🤝💬 

📅 Data primei întâlniri: Joi, 4 iulie  

🕖 Ora: 19:00 – 20:30  

📍 Locație: online, pe Zoom. Link-ul va fi transmis în ziua evenimentului  

🔗 Înscriere: Vă rugăm să vă înscrieți folosind formularul disponibil aici:   https://forms.office.com/e/F43TEeKKTD 

Vă așteptăm cu drag să vă alăturați acestui program. Evenimentul se va ține cu un minim de 10 părinți înscriși.  

💬 Detalii suplimentare: Participarea este deschisă atât pentru părinți, cât și pentru copii, pentru a facilita o discuție deschisă și interactivă.  

Nu ratați aceste întâlniri informative și inspiraționale! 🌟