Luni, 29 martie 2021, Săptămâna „Școala Altfel” a debutat la Liceul Teoretic „Dr. Mioara Mincu” cu Concursul „PROSănătatea”, coordonat de prof. Cristina Costache.

Elevii liceului au prezentat propriile proiecte reprezentând opiniile personale referitoare la importanţa adoptării unor atitudini şi comportamente sănătoase în viaţa de zi cu zi, conştientizarea şi eliminarea unor obiceiuri greşite, dăunătoare, care cresc riscul de îmbolnăvire.

Astfel, s-au punctat consecinţele nefaste pe care le au alimentaţia nesănătoasă, sedentarismul, fumatul, consumul de alcool şi de droguri.

Obiectivul acestei activităţi, atinse cu succes, a fost de a implica un număr cât mai mare de elevi ai Liceului în identificarea riscurilor, dar şi a modelelor comportamentale sanogene, promovând atitudini pozitive faţă de un stil de viaţă sănătos.

Premianţii  Concursului „PROSănătatea” sunt:

Locul 1 – CRISTINA STUPARU – clasa Maya Simionescu

Locul 2 – LETIŢIA CRISTINA URSU – clasa Ioan Cantacuzino

Locul 3 – ALEXANDRA PÎRCALABU – clasa Maya Simionescu

Felicitări tuturor elevilor pentru proiectele realizate!

 

prof. Cristina Costache