Deschidem Cafeneaua Educației pentru Știință joi, 17 martie 2022, între orele 10.00-13.30 la sediul Liceului Teoretic ”Dr. Mioara Mincu”.
Ne dorim ca prin întâlnirile lunare să formăm o comunitate a profesorilor care predau disciplinele STEAM, împreună cu care să împărtășim cele mai noi metode de educație formală și nonformală prin care să îi atragem pe elevi către disciplinele științelor naturii.
Vă invităm alături de noi, într-un cadru prietenos, la o cafea tare, aromată, pentru un schimb de bune practici și pentru a întâlni mentori și personalități din diferite domenii, precum și a participa la workshop-uri de dezvoltare personală. Joia viitoare ne întâlnim cu domnul Prof. Radu Jugureanu, Team Leader la Horváth & Partners Management Consultants și coordonator al proiectului ROSE, precum și cu Psihologul Atena Stoica care va coordona un workshop pe tema Feedback-ului.
Vă așteptăm să vă înscrieți la prima ediție prin intermediul formularului google:
Calendarul întâlnirilor în cadrul Cafenelei Educației Pentru Știință:

17 martie 2022:

  • MENTOR: Prof. Radu Jugureanu, Team Leader Proiect ROSE– Digitalizarea în educația pentru științe
  • Workshop dezvoltare personală: Cum să oferim feedback – Psiholog Atena Stoica

6 aprilie 2022

  • MENTOR – Prof.univ.dr. Mihaela Moisescu, Bio-Fizica, UMFCD și Prof Univ Irina Zarafu, Facultatea de Chimie – Interdisciplinaritate
  • Workshop dezvoltare personală: Inteligenta intrapersonală – Psiholog Atena Stoica

4 mai 2022

  • MENTOR – Corina Negrea, Radio Romania Cultural – Relația de comunicare profesor-elev în predarea știintelor
  • Workshop dezvoltare personală: Mecanisme de motivare a elevilor – Psiholog Atena Stoica

2 iunie 2022

  • Team building – Psiholog Atena Stoica