Elevii de clasa a VIII-a au încheiat asăzi examenul de Evaluare Națională cu proba de Matematică. Membră a echipei care a rezolvat subiectele de matematică de anul acesta, profesoara de matematică a liceului nostru, doamna Felicia Zamfirescu, a apreciat dificultatea subiectelor ca fiind medie. Doamna Zamfirescu a declarat pentru fanatik.ro că subiectul ales a cuprins probleme clasice, care au acoperit în mare materia claselor V-VIII.

În principiu, subiectele nu au fost grele. Elevii trebuiau să aplice teoremele de bază, cele mai folosite la orele de matematică. Nu cred că au fost exerciții care să le dea probleme copiilor cu noțiuni medii de matematică. Dacă elevul a avut un nivel mediu de noțiuni bine însușite cred că ar fi putut rezolva aceste exerciții.”, a spus prof. Felicia Zamfirescu.

Citește pe fanatik.ro declarația doamnei profesor Felicia Zamfirescu.

Baremul de corectare pentru proba de Matematică de la Evaluarea Națională 2022 este publicat pe edupedu.ro

Sperăm ca viitorii noștri elevi au trecut cu bine și de această probă. Îi așteptăm cu brațele deschise la înscriere după repartizarea computerizată.

 

Ramona Bandrabur