Miercuri, 18 Ianuarie 2023 a fost organizată etepe pe școală a Olimpiadei la Biologie. Având în vedere că o parte dintre elevii noștri sunt interesați să urmeze o carieră în domeniul medicinei și al biologiei, această experiență de participare la olimpiadă le va fi de folos.

”La clasa a IX-a, materia de olimpiadă se regăsește în cele nouă manuale alternative avizate de Ministerul Educației. Noi lucrăm la clasă cu un singur manual, dar elevii care își doresc să participe la o astfel de competiție, cum este olimpiada, trebuie să depășești limitele manualului și să fii autodidact”, este de părere prof. Costin Bătrânescu. ”Mă bucur că pentru etapa pe școală au fost câțiva elevi interesați, este o dovadă că sunt interesați să iasă din tiparele obișnuite”, a mai spus profesorul nostru de biologie.

Ramona Bandrabur

Ioana N. Rădulescu, Director Adjunct