Elevii din clasa a XI-a A au discutat astăzi la ora de dirigenție despre cyberbulling. Diriginta clasei, Prof. Cristina Costache a adus în atenție exemple de situații în care poate apărea hărțuirea cibernetică, și au discutat despre cum să putem combate cyberbullyingul. Au fost de asemenea discutate efectele acestuit tip de agresiune în plan psihic, emoțional și chiar fizic, precum și sfaturi esențiale pentru a evita tentativele de fraudă pe internet.
”Toate aceste discuții cu adolescenții au avut scopul utilizării într-un mod mai sigur și mai responsabil a dispozitivelor cu care sunt accesate platformele și site-urile online”, ne-a spus doamna Cristina Costache.

Extrem de vast în informație, mediul online oferă multiple posibilități de petrecere a timpului, însă formarea discernământului de a alege ce să urmărim și să preluăm este esențială în această perioadă a adolescenței. Este important ca noi să ne folosim de mediul online, nu să ne lăsăm folosiți sau vătămați.

Ramona Bandrabur