Joi, 16 februarie, a fost o zi de întâlnire cu psihologii școlii, pe teme vocaționale și de relaționare. Împreună cu Psihologul Atena Stoica, pregătim profilele vocaționale pt întâlnirea cu părinții. Elevii noștri au completat testul de inteligență, testul de personalitate, cel pentru interese și testul Learning Styles Inventory. Consilierul nostru vocațional a analizat rezultatele testelor elevilor de pe portalul www.pemeserii.ro și acestea urmează să fie discutate în familie, cu fiecare elev  în parte și părinții lui. ”Discutam despre abilități de antrenat, cunoștințe de adunat, site-uri de urmărit, filme de văzut, persoane de întâlnit. Căutăm și programăm cursuri care să îi apropie de profesia pe care o țintesc”, ne spune Atena Stoica. Un dialog care naște idei, care încurajează deschiderea și care deschide ferestre către viitor.
Împreună cu Dana Măcinic, consilier școlar, elevii noștri au desfășurat activități de cunoaștere, împărtășire de experiențe și emoții, deschidere în cadrul unui grup și construire de suport în grup. Exercițiile îi ajută pe tineri să se cunoască mai bine unii pe alții și să stabilească relații corecte în grupul clasei. Așa cum se vede, s-au prins frumos în joc. Cunoașterea și conștientizarea emoțiilor precum și verbalizarea acestora îi vor ajuta să construiască relații sănătoase, corecte.

Ramona Bandrabur