Activitatea de astăzi la Atelierul de Arte se numește „Salvează pădurea prin reciclarea hârtiei”. Au fost implicați elevi de la toate clasele. Copiii au realizat hârtie reciclată din hârtie strânsă din deșeurile secretariatului și a foilor consumate în cadrul cursurilor, foi ce urmau a fi aruncate. Au fost mai multe etape de lucru, prin care elevii au trecut ajutându-se unii pe alții. Prof Ariana Condruț și Prof. Iulia Leuciuc au făcut la rândul lor echipă pentru a le pregăti copiilor materia primă.

”Hartia strânsă a fost tocată și pusă la macerat cu apă timp de 24h apoi a fost mărunțită cu ajutorul unui blender. Pusă în multă apă și presată pe o sită unde a fost scursă de apă. Am pus foile la uscat și urmează a fi realizate semne de carte, felicitări… cu ajutorul picturii. Proiectul nostru urmează să fie prezentat elevilor ce vor veni în zilele porților deschise, pentru a transmite bunele obiceiuri și altor scoli”, a spus doamna Ariana Condruț, coordonatorul Atelierului de Arte.