11 septembrie 2023 este ziua în care ne-am reunit pentru a marca începutul unei călătorii pline cunoaștere, dezvoltare personală și realizări. Festivitatea noastră de deschidere a noului an școlar este un prilej special în care ne prezentăm, ne revedem, ne sărbătorim, ne încurajăm să explorăm și să descoperim, ne stabilim ambiții înalte și ne dorim să transformăm fiecare zi într-o oportunitate de a învăța ceva nou și de a crește sănătos și armonios.

,,Astăzi, stăm în fața voastră cu un sentiment profund de onoare și bucurie,, ni se adresează prof Cristina Costache, ,,iar acest loc de învățare și dezvoltare este casa noastră – Liceul Teoretic Dr. Mioara Mincu. Împreună, sărbătorim începutul unui nou an școlar, 2023 -2024 și nu doar un an, ci o nouă oportunitate de a explora, de a învăța și de a ne dezvolta.,,

Cu inimile pline de entuziasm, vă urăm tuturor un an școlar plin de reușite și succese în tot ce vă propuneți. Să vă învățați lecțiile cu o vie curiozitate, să construiți prietenii durabile și să visați cu ochii deschiși. Acest an este ca o carte în alb, iar voi sunteți autorii săi. Haideți să scriem împreună cele mai frumoase povești!

Privim cu respect și considerație spre cuvintele Președintelui Consiliului de Administrație, Profesorul Universitar Doctor Alexandru Ioan Mincu, un mentor pentru noi toți. Domnia sa ne aduce o perspectivă vastă și o experiență de neprețuit în domeniul academic, suntem nerăbdători să aflăm care sunt gândurile și visurile sale pentru voi și suntem curioși să aflăm ce ne rezervă viitorul sub îndrumarea sa ,,Să lucrăm împreună dragi părinți, elevi și bunici, să muncim și să țintim să devenim bunici, stadiul suprem al dezvoltării. Vă invit să ajungem la acel nivel de înțelepciune. Mark Twain spunea ,,în viața unui om două date sunt importante – data la care s-a născut și data la care a aflat de ce,, […] De la clasa a V a (Bine ați venit!) până la clasa a XII a (N-aș vrea să fiu în pielea voastră) nu e doar un drum către ceva, este o stare de spirit deci să trăim în fiecare zi la maxim!

Doamna director, prof Anca Grecu, ne-a adresat câteva cuvinte, împărtășindu-ne viziunea și planurile pentru acest nou an școlar cu o blândețe care ne inspiră cu adevărat ,,Începem anul școlar 2021-2022 la Liceul Teoretic „Dr.Mioara Mincu” ȋn condiții de siguranță, astfel ȋncât să vă bucurați din plin de experiențele educaționale care vă așteaptă. Formarea unei personalități armonioase, crearea stării de bine și realizarea confortului psihic, reprezintă prioritățile noastre și vă promitem că vă vom ajuta să vă descoperiți și să atingeți performanța. Noi profesorii vă suntem alături, suntem mentorii la care puteți apela oricand aveti nevoie. Vrem ca școala să vă inspire, să fiți creativi, să priviti lucrurile cu ochii larg deschiși și să căutați soluții noi la situațiile întalnite, să vă implicați în proiecte și să descoperiti o lume total nouă.Vă doresc să vi se împlinească toate visurile, să fiţi colegi şi prieteni şi să confirmaţi speranţele şi încrederea familiilor voastre. Să aveți ani de școală frumoși și plini de succes! Pe părinți îi asigurăm de întreaga colaborare în minunata echipă școală-familie pentru a contribui împreună la educația și formarea adulților de maine. Cadrelor didactice le doresc sănătate și putere de muncă în activitatea frumoasă și plină de responsabilitate pe care o desfașurați pentru educația elevilor Liceului Teoretic ”Dr.Mioara Mincu”. Succes tuturor și împliniri pe drumul cunoașterii! ”

Cu zâmbetul și entuazismul ei caracteristic, doamna director adjunct, prof Ioana Rădulescu ne-a întâmpinat dându-ne binețe și încurajare în diversele provocări educaționale ,, E o bucurie imensă să fiu aici și este totodata o onoare pentru mine să contribui la puzzle-ul poveștii în alb ce urmează a fi scrisă pentru acest an școlar 2023 -2024. Simt și eu alături de voi emoțiile unui nou început, a unei călătorii educaționale plină de provocări și aventuri și pe care o văd ca pe o șansă de a schimba, de a crește împreună și de a descoperi noi orizonturi. […] Liceul nostru își deschide larg porțile, astăzi 11 septembrie 2023 și vă așteaptă cu săli de clasa nou amenajate, gata să devină locuri de inspirație și cunoaștere pentru fiecare dintre voi. Echipa de profesori, managerială, administrativă este minunată, dedicată și pregatită să vă fie alături în această călătorie. Pentru ca noi aici, la ,,Liceul Teoretic dr Mioara Mincu,, ne propunem să fie nu doar un loc de învățat, ci și un loc în care să construim legături puternice, prietenii durabile și să dezvoltăm caractere sănătoase pentru fiecare dintre voi, fie ca ești elev bobocel de clasa a V a,  boboc de clasa a IX a, a X -a, a XI -a a sau ai ajuns elev în clasa a XII a! Felicitări! Și mult succes! […],,

Avem onoarea de a o asculta pe doamna director al Scolii Sanitare Postliceale Carol Davila, prof. Aurelia Șova, care reprezintă un pilon solid în sprijinirea noastră și a liceului și în această călătorie educațională 2023 -2024. ,,deosebit de onorată, să ne aflăm aici, cu bateriile încărcate după vacanță, cu bucuria revederii, un nou început plin de speranțe, cu proiecte noi, cu mult, mult entuziasm și cu dorința de a face lucrurile mai bine decât până acum. Noi toți vă oferim calitatea și confortul de care aveți nevoie.,,

Am salutat prezența doamnei  Carmen Pantazi de la LearnGate, o personalitate cu o vastă experiență în afaceri externe, care prin colaborarea cu Liceul nostru ne deschide ușa către o altfel de învățare, și care ne invită să explorăm cunoașterea educațională într-un mod cu totul nou, mai creativ și mai interactiv.

Doamna Ioana Atudosiei, Head of Horeca Metro Cash & Carry Romania și mentor în domeniul leadership-ului și managementului, ne-a provicat și inspirat să dezvoltăm abilitățile necesare pentru a deveni lideri de mâine cu întrebarea ,,Ce nu pierdeți niciodată?,, Nimic nu se poate fără învățare permanentă, și eu azi vreau să învăț de la voi, pentru că învățarea nu se termină niciodată! Sunteți la început de drum, o călătorie frumoasă și veți învăța doar experimentând atât în școală cât și în afara ei. Școala este făcută ca să construiască mintea și sufletul! Să aveți curiozități împlinite! Nimic nu este întâmplător! Suntem pe Strada Viitorului și Viitorul este în voi și cu voi!,,

Cu mândrie și emoție, am ascultat cuvântul părințiilor noștri, care ne-au adus învățăminte valoroase din perspectiva lor de părinți.

Doamna Arina Dumitriu (mama elevului din clasa a XII-a)  ,,Mă uit la voi și îmi vine să vă spun un lucru: suntem cu toții foarte norocoși. Dragi Părinți sunteți norocoși că ați făcut o alegere foarte bună, ceea ce vreau să spun este că oamenii aștia chiar fac; tot ce au promis au făcut, oameni adevărați! Anii de liceu sunt cei mai frumoși, se leagă cele mai frumoase prietenii, sunteți cei mai liberi din viața voastră. Colegilor lui Matei Let’s rock! Aveți cel mai frumos an, profesorii sunt alături de voi, știu să râdă și să povestească cu voi! ,,

Doamna Gina Matei (mama elevului din clasa a V-a), ,, Înfricoșătoare este alegerea unei școli pentru un părinte pentru că ne dorim tot ce este mai bun pentru copilul nostru, adevărul este că tot ceea ce putem face este să vă susținem de acolo din spatele vostru, de acolo de unde ne aflăm astăzi acum. Voi sunteți viitorul, voi veți știi în sufletul vostru ce este cel mai potrivit pentru voi, ceea ce ne rămâne nouă este așa cum spunea Confucius, nu poți să înveți nimic pe nimeni, poți doar să îl ajuți să se dezvolte. Care este cea mai valoroasă resursă pe care o avem? O resursă ce nu poate fi cumpărată? Timpul este resursa pe care profesorii voștri v-o dăruiesc ca să ajungeți oameni mari, mai mari ca noi părinții, mai mari ca profesorii voștri; aceasta este mândria pe care noi o vedem în voi. Să aveți un an pe sufletul vostru, să vă bucurați, să vă jucați mult, să vă distrați și să și învățați exact ce aveți voi nevoie.,,

Nu în ultimul rând, ne-am bucurat să ascultăm mesajul elevei noastre, Alexandra Pârcălabu, clasa a XII a, care ne-a împărtășit visurile și aspirațiile ei pentru acest an școlar. ,,Sper ca mesajul meu să încurajeze toți elevii și pe cei de la gimnazială dar și liceul, doar învățând cu seriozitate putem reuși. Implicați-vă în activități!, Implicați-vă în activități! Implicați-vă în activități! Și nu vă temeți să cereți ajutorul profesorilor, uneori trebuie să căutăm sprijin pentru a ăutea găsi o interpretare mai optimistă și acest ajutor poate fi găsit în cuvintele celor care ne înucurajează. Suntem recunoscători tuturor profesorilor pentru ceea ce fac pentru noi, iar pentru colegii de clasa a XII a – este un an special fiind momentul când ne pregătim să mergem mai departe către universități pentru a ne vedea visul împlinit. An școlar minunat!,,

După cum bine știți povestea acestui nou an școlar nu poate fi scrisă doar cu cuvintele noastre, ci are nevoie de sprijinul, pasiunea și dedicarea unei echipe extraordinare de profesori. Ei sunt artizanii care modelează viitorul vostru cu răbdare și dragoste pentru învățare. Cu inima plină de recunoștință și admirație, ne-am oprit un moment și să le-am acordat sincere și călduroase aplauze!

În încheiere, dna prof Cristina Costache, ne-a invitat ,,să fim cu toții deschiși la noi oportunități, să căutăm noi cunoștințe și să construim noi prietenii în această călătorie a cunoașterii. Să ne susținem reciproc și să creștem sănătos împreună.,,

Tuturor vă dorim un an școlar plin de succes și realizări, rodnic în rezultate remarcabile, multă sănătate și putere de muncă. Să fie un an grozav pentru fiecare dintre noi!

Director adjunct,
Prof dr Ioana N. Rădulescu