”Nimeni nu ştie mai bine ca inima secretele creierului. Poezia ar fi secretul creierului scăpat din gura inimii” spune Grigore Vieru.

Astăzi, 21 Martie, sărbătorim Ziua Internațională a Poeziei, declarată de UNESCO, începând din anul 1999, drept o recunoaștere a faptului că oamenii de litere și de cultură, poeții și scriitorii din întreaga lume și-au adus o contribuție remarcabilă la îmbogățirea culturii și spiritualității universale. Scopul acestei zile este influențarea oamenilor de a descoperi și a promova arta poemelor.

Născută prin actul sublim, profund și înalt al creației umane, poezia reașază prin regulile ei versatile lumea în noi dimeniuni. Dimensiuni personale, care transcend materialitatea, care recreează conexiuni între gândiri, între simțiri, între înțelesuri.

Și pentru că doar peste 10 zile, pe 31 Martie, îl omagiem pe Nichita Stănescu, vârful de lance al poeziei moderne românești, vă propunem câteva dintre poeziile lui spectacol:

”Ce este viața!?!” interpretată de Florian Pitiș:

https://www.youtube.com/watch?v=eH_QDyBgS3s

”O altă matematică”, interpretată de Ion Caramitru

https://www.youtube.com/watch?v=VfVvG3YkAkc

Ramona Bandrabur