Liceul Teoretic ”Dr. Mioara Mincu” organizează cea de-a doua ediție a Cafenelei Educației pentru Știință în 5 aprilie 2022, ora 15.00. De data aceasta vă propunem să vizităm un SmartLab și să aflăm care este rolul roboților educaționali. Invitata evenimentului va fi doamna Andreea Paul, președintele Asociației INACO, iar partenerul media, Revista Știință&Tehnică.

Așa cum arătam în prima ediție a Cafenelei noastre, educația viitorului presupune și folosirea competențelor digitale și dezvoltarea unei inteligențe digitale (DQ) care se alătură celorlalte tipuri de inteligență, precum cea nativă (IQ) și emoțională (EQ). Integrarea softurilor și a tehnologiei în actul educațional conduce la dezvoltarea abilităților digitale și totodată antrenează gândirea critică, analitică, creativă și computaţională. ”În Smart Lab, elevii învaţă folosindu-se de roboţi educaţionali multifuncţionali, de ochelari de realitate virtuală, de creioane 3D, de scanere 3D, de imprimante 3D, instrumente de arte puse la dispoziţie în colţul dedicat manualităţii, peretele verde de agricultură hidroponică pe verticală automatizată”, spune doamna Andreea Paul, coordonatoarea proiectului românesc SmartLab INACO.

Evenimentul va avea loc la SmartLab Caro, strada Barbu Văcărescu, numărul 164A, București, în incinta Hotelului Caro.

Liceul Teoretic „Dr.Mioara Mincu” – Profil Real, Specializarea Științe ale Naturii – Formează tineri informați și pregătiți să facă alegerile corecte în ce privește calea spre carieră și profesiile viitorului. Formăm caractere sănătoase!

 

Ramona Bandrabur

Director Comunicare