Ce se întâmplă când oamenii doresc să comunice între ei, dar se află la distanțe considerabile? Știm, veți răspunde – ”un mesaj pe WhatsApp”! Dar dacă nu avem rooming? sau dacă a picat conexiunea la internet? sau pur și simplu nu există acolo unde se află persoana cu care vrem să comunicăm?

Ziua Mondială a Poştei, sărbătorită anual la 9 octombrie, ne-a inspirat în lansarea invitației către elevii noștri de a-și adresa o scrisoare poștală inedită: Scrisoare către mine în viitor. Dacă ar fi să îți scrii o scrisoare către tine, cel de astăzi, cum ar suna aceasta? Ce ar fi să facem acest exercițiu în fiecare an, pe 9 Octombrie?? Iar scrisorile să le deschidem în ultima zi de liceu!

Încrezători că Visul/Schimbarea față de propria persoană de azi se va realiza, elevii și-au așternut pe hârtie gândurile momentului prezent și recunostința pentru ceea ce sunt ei astăzi, în Liceul Teoretic ”Dr Mioara Mincu”.

Echipa Liceului TDMM le-a urat ”Spor la visat cu ochii larg deschiși înspre propriul suflet.”

 

Ramona Bandrabur și Prof. Ioana Rădulescu