Sărbătoarea Dovleacului a fost o activitate cu mult fun în prima zi de școală la Liceul Teoretic „Dr. Mioara Mincu”, după vacanță. Fiecare clasă a participat cu propriile creeații – dovleci decupați și deghizați care s-au transformat în personaje de poveste. Fiecare clasă, îndrumată de profesorul diriginte, a plăsmuit o poveste cu atâtea personaje câți dovleci a avut, iar povestea a cuprins ceva hazliu, ceva din domeniile fizica, chimie, biologie, geografie, istorie și arte. S-au punctat și creativitatea poveștii dar și costumațiile prezentatorilor. Și, bineînțeles, s-a votat cel mai haios dovleac! Câștigătoare: Cristina Milutinovici!

Felicitări Cristina, ai câștigat un bilet la teatru. Iar povestitorii, la plăcinte (cu dovleac) … înainte!
    
Intrăm în culise, pentru a vedea și cum au fost creați dovlecii la orele de Arte Plastice, sub bagheta magică a celor două ”zâne ale toamnei”: Prof Ariana Condruț și Prof. Nicoleta Drăgan.