Un grup de colindători al liceului nostru au plecat împreună cu prof. Cristina Costache și colegii lor mai mari de la Școala Postliceală Sanitară ”Carol Davila” să colinde și să ducă în dar o îmbrățișare bătrânilor Așezământului Social ”Acoperământul Maicii Domnului” al Bisericii Precupeții Vechi. A fost multă emoție, cânt, lacrimi și bucurie împărtășită. O întâlnire între generații care, în duhul creștin al Sărbătorii Crăciunului, unește suflete.

Am înțeles că pentru cei mai mulți pensionari, perspectiva internării într-un azil de bătrâni reprezintă o mare suferință, dar oamenii ajung la această soluție pentru ca nu au posibilități materiale și nici nu se mai pot întreține singuri. Sărbătorile fără colinde, fără tinerețe în jurul bradului, fără căldura căminului și îmbrățișările celor dragi sunt triste. De aceea, întâlnirea vârstnicilor din centru cu tinerii noștri colindători a creat un moment de bucurie, de lumină în suflet, risipind sentimentul singurătății.

Ramona Bandrabur