„Educația este bucurie, dar și Dragoste”, spune directorul general al Liceului Teoretic „Dr. Mioara Mincu” și al Școlii Postliceale Sanitare „Carol Davila”Prof. Univ. Dr. Alexandru Ioan Mincu, care este de părere că  educația pentru  Știință STEM este una din cele mai importante opțiuni pentru viitor.

Pentru a crea valoare umană pentru viitor avem nevoie de exemple și modele din trecut, precum cele ale doamnelor Mioara Mincu și Eliza Leonida Zamfirescu”, a spus Prof. Univ. Dr. Alexandru Ioan Mincu, președinte al Fundației Umaniste „Dr. Mioara Mincu”, care a mai adăugat că „este esențial ca actul de educație să genereze Contribuție Socială și să creeze valoare umană, nu doar competențe”.

Declarațiile complete în articolul Edupedu: https://www.edupedu.ro/este-esential-ca-actul-de-educatie-sa-creeze-valoare-umana-nu-doar-competente-spune-profesorul-alexandru-ioan-mincu-premiul-elisa-leonida-zamfirescu-pentru-profesorii-de-stiinte/

Citește și:  https://adevarul.ro/stiri-interne/educatie/top-10-cele-mai-scumpe-licee-private-din-2373263.html